A mi világunk
Miért kapta a Nobel-díjat Karikó Katalin?
Szerző: Fürkész Firkász. Dátum: 2023. november 24. Forrás: transtelex.ro
Karikó Katalin több évtizedes kutatómunkája alapozta meg a koronavírus-járvány leküzdésében fontos szerepet játszó új típusú oltások elkészültét. Idén ezért a kutató megkapta az orvosi Nobel-díjat. Ezzel Karikó Katalin lett az első Nobel-díjas magyar nő.
Mik azok az oltások?
Az oltások olyan kis "varázslatok", amik segítenek a testünknek megvédeni magát a kórokozóktól, például a vírusoktól. Van már többféle oltás, és mindegyiküknek van egy kis története. A régebbiekben még a teljes vírust használták az oltásban, de az újabbaknál már csak egy kis információt küldenek be a szervezetünkbe. Konkrétan az új, "harmadik generációs" oltásoknál az információt egy különleges anyag, az mRNS szállítja. Ez az anyag mondja meg a testünknek, hogyan kell elkészíteni a vírus egy kis részét. Így a szervezetünk gyakorolhatja, hogyan kell megvédeni magát a vírustól. Tehát, amikor a valódi vírus megpróbál minket megtámadni, a testünk már tudja, mit kell tennie, és könnyebben tud védekezni. Szóval az mRNS-alapú oltások olyanok, mint egy kis edzés a testünknek, hogy felkészüljön a vírus elleni harcra, de anélkül, hogy a teljes vírust tartalmaznák. És így segítenek nekünk egészségesek és boldogok maradni!.
Karikó Katalin kutatásai
A magyar és amerikai tudósok által kifejlesztett, mRNS-alapú oltásban egy új összetevő van, amit ők fedeztek fel, hogy az még hatékonyabb legyen. Ez az oltás segített a koronavírus elleni harcban. A tudósok már nagyon sok éven át tanulmányozták, hogy hogyan lehetne a legjobb védelmet létrehozni. Ők, az egyik legelső kutatásukban, 2005-ben fedezték fel ezt az új összetevőt. A kutatás vezetője a magyar Karikó Katalin volt, aki ezért kutatótársával, Drew Weismann-nal együtt megkapta az orvosi Nobel-díjat 2023-ban, ami a legmagasabb szintű tudományos elismerés.
Karikó Katalin útja a Nobel-díjig közel sem volt diadalmenet. 1985-ben Magyarországon elküldték a munkahelyéről, ezért Amerikába költözött. Amerikába költözése után is alig érdekeltek valakit a kutatásai, több egyetemről is kiszorították. 1990-ben azzal utasították vissza a kutatásainak a támogatását, hogy „az mRNS nem használható gyógyításra". Ő azonban nem adta fel, és tovább folytatta a kutatásokat. Kitartása végül célt ért. Karikó Katalin, terve szerint, a koronavírus-járvány enyhülését követően sem hagy fel a kutatásaival, melyek középpontjában a rák elleni oltás létrehozása áll majd.