A mi világunk
Visszatértek a Földre az űrben rekedt asztronauták
Szerző: Kósa Krisztina Dátum: 2025. március 20. Forrás: hvg.hu
2024. június 5-én két bátor űrhajós, Sunita Williams és Butch Wilmore, elindultak a világűrbe a Boeing Starliner kapszulájával. Eredetileg mindössze egy hétig tartózkodtak volna a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), hogy teszteljék a Starliner űrhajó és az űrállomás összekapcsolódását. De a dolgok nem mentek a tervek szerint…
2024 júniusában két amerikai asztronauta, Sunita Williams és Barry E. Wilmore, a Boeing Starliner űrhajóval indultak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az eredeti terv szerint egy hetet töltöttek volna az állomáson, azonban műszaki problémák miatt a visszatérésük több mint kilenc hónappal elhúzódott.
Az űrutazásuk során héliumszivárgás lépett fel a kapszulában, és a manőverező rakéták sem működtek rendesen.
Mivel a műszaki problémák miatt nem tudtak biztonságosan hazatérni, a NASA úgy döntött, hogy a Starlinert legénység nélkül irányítja vissza a Földre, miközben az űrhajósok tovább maradtak az ISS-en. Így Sunita és Butch hónapokat töltöttek az űrállomáson, miközben segítettek a kutatásban és a karbantartásban.
Az ilyen hosszú űrben tartózkodás komoly hatással van az űrhajósok egészségére és fizikai állapotára. A súlytalanság állapota, a zárt környezet és a hosszú távú elszigeteltség mind kihívást jelentenek számukra. A visszatérés után az asztronautáknak időre van szükségük, hogy alkalmazkodjanak a Föld gravitációjához és helyreálljanak a normál életvitelükhöz. Bár naponta legalább két órát edzettek az ISS-en, ez még mindig nem elegendő az izom- és csontvesztés megállításához, ugyanis az emberi testnek szüksége van a gravitációra, nélküle nem működik megfelelően.
Az űrben rekedt asztronauták, a 62 éves Butch Wilmore és az 59 éves Sunita Williams helyi idő szerint március 18-án este valamivel 10 óra előtt landolt az Atlanti-óceánban, Florida partjainál. Az űrhajósok a SpaceX Crew Dragon űrhajó fedélzetén tértek vissza a Földre két másik űrhajóssal, Nick Hague amerikai és Alexander Gorbunov orosz kozmonautával.
A leszállás után mentőcsapatok gyorscsónakokkal siettek a helyszínre, hogy biztonsági ellenőrzéseket végezzenek, valamint begyűjtsék az ejtőernyőket és a kapszulát.
Sunita története azért is különleges, mert rekordot is döntött: ő lett az a női űrhajós, aki a legtöbb időt töltötte űrsétával, összesen 62 órát kilenc különböző űrséta során. Emellett ő volt az ISS parancsnoka is, ami hatalmas megtiszteltetés.
Ez a történet is azt mutatja, hogy az űrutazás tele van kihívásokkal, és hogy a kitartás, a bátorság és a csapatmunka minden akadályt legyőzhet!