A mi világunk
Tudod, hol van a világ leghidegebb városa?
Szerző: Kósa Krisztina Dátum: 2025. január 20. Forrás: Vizzitor
Bolygónkon az átlaghőmérséklet -25 °C és +45 °C között változik, de akad néhány hely, ahol igazán szélsőséges az időjárás.
Jakutszkban az időjárás meglehetősen zord. A januári és februári átlaghőmérséklet
-42-43 C°, de mértek itt már -67 C°-t is. Nyáron, augusztusban plusz 38 C° is előfordult, vagyis több mint 100 fokos hőingadozás sem elképzelhetetlen egy éven belül.
Ez az hely, ahol a hideg miatt nem tanácsos még beöltözve sem 10-15 percnél többet a szabadban tölteni, mert nagyon gyorsan fagyási sérüléseket szenvedhetünk. Lefagyhat a szempillánk, vagy kis túlzással letörhet a fülünk.
A város tartósan fagyott talajon, vagyis örökfagyon épült. Az örök fagy birodalmában a föld 100-300 méter mélységig teljesen át van fagyva, emiatt a házak többségét is cölöpökre építik, hogy az épületekben lévő fűtés, vagy a rövid nyári meleg miatt felengedő föld miatt nehogy megsüllyedjen a szerkezet. A zord hideg mellett télen még egy nehézséggel számolni kell. A meleg levegő ugyanis nem tud felszállni, így mindent ellep a köd.
Átlaghőmérséklet: : Több évtizedes méréseken alapuló átlagos hőmérsékleti érték.
Örökfagy, állandó fagy, permafroszt: ez a kifejezés olyan talajra vonatkozik, amelynek hőmérséklete legalább két egymást követő évben 0 C°-on vagy ez alatt marad.Hol is vagyunk pontosan?
Oroszország, azon belül nyilván Szibéria, ott pedig Jakutföldön, amelynek a fővárosa, Jakutszk. Moszkvától 8500 km keletre, az északi sarkkörtől mindössze 450 km-re délre. Több mint 250 ezer lakója van.
Ojmjakon
Jakutszktól majdnem ezer km-re északkeletre található az alig ezer lakosú Ojmjakon, ahol még Jakutszknál is hidegebb tud lenni. 1920-ban állítólag -71 °C-t mértek a településen.
A gazdaság és időjárás
A helyi gazdaság főleg szőrmekereskedelemből és halászatból áll, de télen lékeket kell vágni a vastag jégben. A növénytermesztés nem jöhet szóba, az állattenyésztés viszont igen. Rénszarvast, helyi kistermetű vastag szőrű rubin lovakat tartanak. Ezek az állatok elég jól alkalmazkodtak ehhez az időjáráshoz.
Kevés szarvasmarha is megtalálható itt, de télen csak rövid időre mehetnek ki a szabadba. Előtte úgynevezett tőgykötővel kötik be őket, hogy megelőzzék a fagysérüléseket. Ezeket a gazdák saját maguk készítik.
Hogyan kezelik a helyiek a hideget?
„Öltözz rétegesen, mint egy káposzta” – így foglalta össze a lényeget egy helyi lakos. Nehéz elhinni, hogy egy állandóan lakott településen ilyen hideg lehet, de az itt lakók megszokták. Az iskolák is csak akkor zárnak be, ha -55 °C-nál hidegebb van.
Mondhatnánk, hogy a világ végén van, ettől függetlenül tavasztól őszig érkeznek ide turisták, igaz nem túl sokan. Télen csak a legelszántabbak jönnek, leginkább tévéstábok vagy meteorológusok.
Kérdések:
Mennyi időt ajánlatos kint tölteni a jakutszki embereknek? Miért?
Milyen módszerrel építik a házaikat a világ leghidegebb városában?
Mivel foglalkoznak a helyi emberek?
Mit jelent a tőgykötő?
"Öltözz rétegesen, mint egy káposzta!" Mit jelent ez a mondás?